Péče o šperky

STŘÍBRNÝ ŠPERK MOOYYY

Téměř všechny šperky MOOYYY jsou vyrobeny ze Sterlingového stříbra, tedy stříbra o ryzosti Ag 925/1000. Stříbro je kov, jehož přirozenou vlastností je postupná oxidace. Oxidace se projeví ve většině případů tak, že šperk začne na povrchu černat. Zatímco na čistém a suchém vzduchu je stříbro stálejší, vlhké prostředí oxidaci urychluje. Rychlost oxidace může být ovlivněna řadou faktorů, včetně typu pokožky a látek, s nimiž stříbro přijde do kontaktu. Důležité je, že oxidace není nezvratný proces. Stříbro se dá lehce a rychle vyčistit za pomoci měkkého textilního hadříku (nejlépe speciálního hadříku pro údržbu stříbra, který je snadno dostupný), či roztoku pro čištění stříbrných šperků - v roztoku šperk ponechejte maximálně šest vteřin, poté jej opláchněte v silném proudu ledové vody a otřete jemným papírovým ubrouskem. Pokud ani k jednomu nemáte přístup, provádíme bezplatné čištění v našich kamenných obchodech v Praze a Českém Krumlově. Rozhodně však nedoporučujeme čistit šperk jinými, než doporučenými způsoby (tedy např. přípravkem na mytí nádobí, sodným roztokem, či pomocí zubního kartáčku, atp.). Zároveň, pokud má Váš šperk jakoukoliv nepravou – nestříbrnou část (tedy je v něm zakomponována rudraksha či minerály), vyhněte se ponořování šperku do čistící lázně – zde je potřeba postupovat opatrně a buď stříbrné části vyleštit již zmíněným speciálním hadříkem, nebo jej svěřit do našich rukou.

Naše tipy:

1. Časté a pravidelné nošení šperku může být účinným bojem proti oxidaci. Pokud stříbrný prsten či náhrdelník na rok odložíte do šperkovnice, je pravděpodobné, že až se k němu vrátíte, bude silně zoxidovaný. Pokud však budete stříbrný prsten či náhrdelník denně, či velmi často nosit, třením z něj budete plody oxidace stírat, aniž byste o tom věděli. Naše rada tak zní: Šperky se mají nosit!

2. Stříbrnému, nepokovenému šperku by neměl nijak vadit kontakt s čistou, studenou vodou. Jakmile však přijde do kontaktu s mýdly či šampony, nelze vyloučit chemickou reakci, v důsledku které šperk může změnit barvu.

3. Stříbro je ušlechtilý kov, je však třeba opatrnosti s ohledem na jeho měkkost. Neskladujte tedy šperk na nepříslušných místech, kde by se mohl poškodit o jiné materiály (v peněžence apod.) a nevystavujte jej mechanickému tlaku. Šperk skladujte ve šperkovnici na textilním podkladu, ukládejte odděleně, abyste zabránili poškrábání.

4. Jakmile šperk z těla sundáte, otřete jej čistým měkkým hadříkem. Je nutné odstranit pot a mastnotu, obzvláště v letních měsících.

5. Šperk nenoste při fyzické práci (úklid, cvičení, zahradničení, mytí nádobí, …) a chraňte jej před nárazy a kontaktem s tvrdými předměty.

 

POZLACENÝ ČI RHODIEM POKOVENÝ ŠPERK MOOYYY

Pokovení šperku, je-li nošen, je vždy pouze dočasné. Je třeba dodržovat všechny potřebné pokyny k tomu, aby pozlacení šperku vydrželo co možná nejdelší dobu. I proto je časový horizont ztráty pozlacení těžko určitelný, neboť má na celý proces zásadní vliv právě nositelovo zacházení se šperkem. Stejně jako nepozlacený stříbrný šperk, neskladujte ani pozlacený ve vlhkém či znečištěném prostředí. Pokovený šperk se velice špatně snáší s chemikáliemi. Víte-li tedy, že budete nanášet např. fixační sprej na vlasy, šperk si zakryjeme, či nejlépe sundáme, aby s ním nepřišel do kontaktu. Tímto způsobem je důležité se vyvarovat i kontaktu ostatních sprejů, parfémů, mýdel, šamponů, tělových mlék a jiné kosmetiky se šperkem. Masti, krémy a oleje na sobě nechte zaschnout a až poté si šperk opět nasaďte. Taktéž nedoporučujeme se šperkem uléhat. Prsteny, vzhledem k vysoké míře tření a pocení v dlani, ztrácejí pokovení daleko rychleji, než jiné pozlacené druhy šperků a již v horizontu několika týdnů může být ztráta pozlacení znatelná. Pokovení však může být vždy znovu obnoveno ve vybraných zlatnictvích, která Vám rádi doporučíme. 

 

 

 

newsletter