Mirka Talavášková

A fashion designer, a graduate of UMPRUM, studied at the Ecole Superieure des Arts Apliquees Duperre in Paris. In addition to studies in France, a major milestone was a work placement that allowed her to develop her skills and work more on herself. Subsequently, she commenced cooperation with DELOR, a luxury tailor.

She won the Top Styl Designer and was also nominated for the Czech Grand Design. Her collections are mostly ladies, rather minimalist and focused on detail and quality materials. News in Mirka Talavašková's work is shirts with a covered collar designed to allow them to pass through MOOYYY jewelry.

Mirka Talavášková

Kolekce Chia

Chia

Ručně vyráběné šperky z kolekce jsou postaveny na kamenech a jejich energiích.

 

Chia kolekce silně podtrhuje ženskost a svým precizním zpracováním kombinuje tajemnou lávu, půvab perly a kámen lásky růženín. Lávový kámen, jako stěžejní materiál kolekce, je silný ochranný amulet zasvěcený léčení a uzdravení, ztělesňuje sílu, plodnost a pomáhá rozptýlit hněv. Jednotlivé šperky majitelce přinášejí vnitřní sílu a ochranu, zároveň harmonizují energetická pole v těle - čakry.

Přejít na kolekci


 

newsletter