Tasia Prataya

Born into a goldsmith's family in the province of Gianyar, she was initiated into the secrets of working with precious metals and stones since childhood. She graduated from the Indonesian Institute of the Arts Denpasar. Her work represents the harmony of traditional patterns, procedures and local materials in a modern concept.

Tasia uses mainly local materials, so in her spiritual jewelry we often find Java rudraksha, river pearls from nearby Lombok Island or minerals from nearby Kalimantan Island. In accordance with Hindu traditions, her jewelry is ordained in the Pasupati ceremony.

Tasia Prataya

Tasia

Tasia

Kolekce TASIA představuje návrat ke spirituálnímkořenům značky MOOYYY. Kolekce je navrhována balijskou návrhářkou a každý šperk je i na Bali, v tradičních podmínkách vyrobem. V kolekci kromě originálních náramků a náhrdelníků nechybí ani meditační maly. Při výrobě designérka kladla důraz na kvalitu materiálů a vsadila na kombinaci zlata, stříbra, drahých kamenů z ostrova Kalimantan, perel a posvátných semen Rudraksha.

Všechny šperky jsou zároveň při obřadu Pasupati zasvěcené lidským touhám - Lásce, Mládí, Vnitřní síle, Vyrovnanosti, Štěstí a Kráse. Šperk tak svou nositelku zdobí a zároveň funguje jako amulet, který jí pomáhá na cestě k naplnění jejích nejniternějších tužeb.

Přejít na kolekci


 

newsletter